Axel Olson

(Sverige, 1899-1986)
Axel Olson
(Sverige, 1899-1986)

Axel Olson, uppdragen eka

Olja på pannå signerad och daterad 33, 23x32 cm

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Axel Olson växte upp i en enkel sjömansfamilj i Halmstad. 1915 bildade han gruppen Gnistan tillsammans med brodern Erik Olson och kusinen Waldemar Lorentzon. På 1920-talet flyttar Olson till Berlin och blir elev hos Alexander Archipenko, en rysk skulptör och målare. Där kommer han i kontakt med avantgardet på kontinenten; Der Sturm, italiensk futurism, rysk konstruktivism och fransk kubism vilket influerade hans skapande. Olson tillhörde senare Halmstadgruppen där bland annat Stellan Mörner och Esaias Thorén var medlemmar. Han finns bland annat representerad i Nationalmuseums- och Moderna Museets samlingar. Olson är främst surrealistisk i sitt uttryck och skapade gärna fantasifulla figurkompositioner och landskap.

Utropspris
10 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13