Paavo Tynell, taklampa, modell 1434, Taito, 1930-tal.
Stomme i patinerad mässing samt trädetalj, fem svängda armar med glaskupor. Totalhöjd 54 cm, diameter ca 59 cm.
Förnyad el. Ett litet nagg på en kupas innerkant. Kupor med tillverkningsrelaterade märken och nyansskillnader. Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.