Muminfigurer, 4 st, Atelier Fauni, Finland, 1950/60-tal.
Trä, tyg, skinn mm. Muminmamma, Muminpappa, Mumin och Lilla My. Stämpelmärkta. Höjd 9-14 cm.
Slitage. Skador. Delar saknas. Lösa delar. Fläckar.
Atelier Fauni grundades av familjen Kuuskoski år 1952. Företaget tillverkade handgjorda figurer, som inkluderade både Faunis egna trollfigurer och Mumin-figurer. Materialen som användes var läder, konstpäls, filt och andra material. Eftersom produktionen var hantverksbaserad är varje figur unik på grund av variationer i material, färgsättning och detaljer. Under sina mest aktiva år på 1960-talet sysselsatte företaget över 150 personer. Verksamheten upphörde 1971, vilket innebär att alla Fauni-figurer idag är flera decennier gamla, något som ökar både deras samlarvärde och historiska betydelse.