Förgylld. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Dekorerad med spegelglas, kolonner, pärlstav samt kränande bandrosett med rosor. Höjd 81, bredd 45 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Vissa nagg. Något dekorbortfall. Krackelyr.