Madeleine Pyk – en samling F769

Börge Lindau & Bo Lindekrantz

(Sverige, 1932-1999 respektive 1932-2020)
Börge Lindau & Bo Lindekrantz

Börge Lindau & Bo Lindekrantz, karmstolar, ett par, "S70", 1970-tal.

Kromad stålrörsstomme. Lösa dynor i rygg och sits, klädda i blå textil. Sitthöjd ca 42 cm.

Ställvis slitage. Fläckar.

Formgivare

Inredningsarkitekterna Börge Lindau och Bo Lindekrantz drev tillsammans kontor i Helsingborg 1964-1986, till vars första uppdrag hörde inredningen av Form/Design Center i Malmö. År 1965 inledde Lindau och Lindekrantz ett samarbete med Lammhults Möbel AB, inom vilket de kom att utveckla en av Sveriges mest framgångsrika kollektioner av möbler för offentlig miljö.

Utropspris
2 500 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79