Stomme av betsat trä, genombruten rygg och skålad sits, kopplad benställning. Brickmärkta Glenister Made in England. Sitthöjd 43, bredd 42, höjd 86 cm.
Slitage. Ställvisa skador. En spjäla har gått av, två stolar med skadade och instabila ryggar. Märken, repor. Fläckar.