Bertil Brisborg & Åke Hultgren, bordslampa, modell 2043, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Stomme av mässing med läderklädd stam. Fyra ljuspunkter. Märkt 2043 NK Inredning. Höjd 58 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Ställvis anlupen. Smärre fläckar.
Bertil Brisborg (1910 – 1993) var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern.
Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armturtillverkningen. Till utställningen NK-Hantverk 1947 skapade Brisborg en hel kollektion där läder användes som dekorativt material på bords- och golvlampor men även taklampor. Brisborg ledde arbetet med kollektionen Triva-armaturer och designade flertalet banbrytande armaturer under 1940 – 50-talet.