Olivgrön botten med minnesobelisk vid vattendrag samt fanornament i pastellfärger och olika röda nyanser. Enligt uppgift föreställer motivet ett krigsminnesmonument utanför Erzurum som restes av turkarna efter att Ryssland anfallit Osmanskariket..
Åldersrelaterat slitage. Malskador. Fläckar. Skadade fransar. Skadad kortsida. Blekt.
Bukowskis Auktioner, Internationella Vårauktionen 0536, katalognummer 1270, 2005.