Broschyr "Hvita Stjernlinien" samt inramat foto av "Titanic"

Broschyr med kortare beskrivning av rederiet "Hvita Stjern Linien", samt information om första, andra samt tredjeklassmiljöerna ombord. Vidare beskrivs rederiets övriga flotta och rutter. Rikt illustrerad med 20 avbildningar i färg av rederiets fartyg samt inredningarna ombord. I slutet av broschyren berättar passagerare om sina erfarenheter från "Hvita Stjern Linien". Tredje klassens matsedel presenteras även. Broschyren innehåller information om fartyget Olympic och systerfartyget Titanic på sida 7, som är under uppbyggnad. 44 sidor. Tryckt av Göteborgs Litografiska Aktiebolag 1910. 12,5 x 18 cm. Påklistrad etikett med texten "Nils A Nilsson, Norra Strandgatan 14 Helsingborg Expedition till Amerika"
Samt fotot av Titanic med undertexten ""White Star Line "Titanic" Largest vessel in the world Tonnage 46,382. Length 882 ft. Breadth 92 ft. Speed 21 knot. Sunk on Her maiden voyage after collision with a iceberg, April 15th, 1912". Bildstrl 26x17,5.

Fläckar, veck och skador. Påklistrad etikett på framsidan. Namnstämplar på insidan, bla på försättsbladet. Foto ej examinerat ur ram

700
62
64
Utropspris
6 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
20 apr 19:37
700 SEK
16 apr 6:30
600 SEK
15 apr 23:05
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13