Carl Fagerlund, bordslampor, ett par, Orrefors, 1900-talets andra hälft.
Fot av klart- och vitt glas. Medföljande textilskärmar. Märkta i godset samt med etikett. Höjd, exklusive skärm, ca 41 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Enstaka, obetydliga luftbubblor i glasmassan.