Fot i lackerad björk. Skaft beklätt med rotting. Skärm i flätad rotting. Justerbar skärm. Mässingsdetaljer. Höjd 158 cm. Skärmens diameter 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr och slitage på lackytan. Senare sladd. Ej funktionstestad.