Baljfåtöljer, 3 st, Helsingborg 1895.

Stomme av mahogny, stoppad rygg och sits med gul textilklädsel. Sabelformade bakben. Sitthöjd 44, bredd 60, höjd 86 cm.

Smärre slitage, märken och mindre fläckar. Ett par fogar har släppt något.

Proveniens

Säljarens släkt lät tillverka dem i Helsingborg 1895, därefter i arv.

Utropspris
6 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38