BÖCKER, 5 st, mest lanthushållning och trädgårdsskötsel, bla "Magica Naturalis", 1700-1800-tal.

"Trädgårdsskötsel" resp "Anvisning att anlägga och underhålla trädgårdar" av Daniel Müller, "Den swänska wårdande fåraherdens trogne wägwisare...", Stockholm 1727. "Systematiska begrepp om almänna hushållningens drifter och botemedel", Stockholm 1763. Halvfranska band.

Slitage, ej genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK