Furu, fällbar skrivklaff med bakomliggande lådinredning, översta byrålådan är en blindlåda med åtkomst ovanifrån, två fack åtkomst under lådorna bakom skrivklaffen samt ett under mittersta flyttbar skiva, 120x40x116 cm Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Nagg. Lagningar. Avlutad. Understa lådan saknar lås.