Helena Tynell, skulptur, "Mångång", Riihimäen Lasi Oy, Finland.
Klarglas med böjande former, dekor i svart och blått. Signerad Helena Tynell Rihimäen Lasi Oy. Längd 33, höjd 13 cm.
Smärre ytslitage. Nagg.
Formgiven 1973.