IKEA

(Sverige, Grundat 1943)
IKEA
(Sverige, Grundat 1943)

Stolar, 8 st, "Hallunda", IKEA:s 1700-tals serie, 1990-tal.

Gråmålade med lösa textilklädda sitsar. Genombrutna ryggar med balusterformad ryggbricka med nyckelhål. Kopplade ben. Brännmärkta. Sitthöjd ca 48, bredd 48, höjd 97 cm.

Slitage. Märken. Fläckar.

Formgivare

Utropspris
10 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23