Helena Tynell, konstglas, signerad Helena Tynell Riihimäen Lasi Oy.
Slipat, frostat och blått glas. Diameter 34,5 cm. Höjd 10 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre kalkavlagringar i skål delen.