Ring 14K guld med grön ovalt cabochonslipad sten samt runda briljantslipade diamanter

Grön sten sannolikt jadeite, mäter 13,5x10,5x4,1 mm, diamanter ca 0,02 ct totalt, infattning mäter 18x15,5x7 mm, ringstorlek ca 17,35/54,5, vikt ca 4,1 gram

Grön sten möjligen infärgad samt behandlad. Grön sten med genomgående spricka, den är dock fortfarande i ett stycke. Smärre repor. En diamant med kantnagg synligt i mikroskop.

Utropspris
3 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95