Golvur, Joseph Lums, Chelmsford, 1700-talets mitt

Fodral av mahogny med beslag av mässing. Glasad huv flankerad av kolonner. Urtavla av mässing med arabiska siffror, rik dekor av bladornamentik och maskaroner. Märkt Whittington Chimes Westminster Chimes Joseph Lums Chelmsford. Höjd 210, bredd 51, djup 24 cm. Pendel och lod medföljer. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Lagningar. Smärre skador. Låset kärvar, defekt. Kompletterad. Nyckel finns.

Utropspris
8 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38