Stomme av mahogny och mahognyfanér, med skuren dekor av delfiner, smäckor samt blommor. Textilklädd ed två pölar. Sitthöjd 50, längd 230, höjd 89 cm.
Fläckar. Något slitage. Fanérskador. Delvis lösa tygband. Sprickor och lagningar.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10