Madeleine Pyk – en samling F769

Ole Lynggaard

(Grundat 1963)
Ole Lynggaard
(Grundat 1963)

Ole Lynggaard, odlade pärlor 2 st collier samt ett armband och lås i 18K guld.

Lås stämplat OleL, diameter 10,05 mm, vikt ca 2,9 gram, ett collier med odlade runda pärlor diameter 4,3 mm samt barocka pärlor mäter ca 9,2x7,6 mm längd inkl lås 67 cm, det andra collier med odlade runda Tahitipärlor 5,5x8,5 mm samt odlade runda och barocka ca 9,5x8 mm vita samt lätt rosa odlade pärlor 4,5 mm diameter längd inkl lås 49 cm, medföljande collier och medföljande dobb i behov av omträdning odlade pärlornas diameter 4,5 mm längd med lås ca 43 cm, armbandet med odlade barocka pärlor 9,8x7,8 mm längd inkl lås 20,5 cm

Smärre repor.

Formgivare

Utropspris
700 EUR
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95