Arne Jones E1299

Soffa och fyra stolar, sengustaviansk stil, 1900-talets början.

Målad och bronserad. Dekor med gripar. Runda, bladhölstrade ben med kannelyr. Sarg med lagerstav och fleuroner. Fast stoppad sits och rygg. Soffans längd 162 cm, sitthöjd 45 cm, totalhöjd 90 cm.

Fleuroner saknas. Smärre skador. Senare målning. Hål, skador och fläckar på tyget.

Utropspris
300 EUR