Per B. Sundberg, vas "Fabula", Orrefors 2004
Inuti motiv av jultomte och barn, flygplan och blommor, signerad "Orrefors Limited 2004 960987 Per B Sundberg 3-10", höjd ca 12 cm
Obetydligt ytslitage.
Per B (Bertil) Sundberg (f. 1964) är en svensk skulptör och formgivare inom framför allt glas och keramik, utbildad vid Konstfack, Stockholm. Han har även studerat vid Pilchuck Glass School, Seattle; och Corning Museum of Glass, USA. Fram till år 2005 var han verksam vid Orrefors, därefter utnämnd till professor vid Konstfack till år 2011. Per B Sundbergs skulpturala verk har ett påtagligt eget uttryck och ofta en humoristisk twist. Han har utvecklat flera egna tekniker som "lito-graal" och "fabula".