Bestickuppsättning, 38 delar, silver, "Musslan", finska stämplar, Karleby 1854, mestadels Tavastehus 1926 -1951.

Ragusked 25,5 cm, såsslev 17,5 cm, potatisgaffel 18,5 cm, 6 st tvåtenade gafflar 11,5 cm, förrättsgafflar och knivar 3 par 13,5 cm och 17 cm, 6 st tvåtenade gafflar 13 cm, fruktknivar 6 st 15 cm, dessert skedar 13 st 16,5 cm, dessertsked 1 st, Johan Niclas Chorin, Karleby 1854, längd 17,5 cm. Totalvikt 877 g exkl. 3 knivar med stålblad.

Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Graveringar. Bristning på skeden av Chorin från 1854.

Utropspris
450 EUR