Kaffeservis, 3 delar, silver, Juho Tepponen, Helsingfors 1937.

Kaffekanna och invändigt förgylld sockerskål och gräddsnäcka.
Godronnerad samt med bård av rosor.
Kaffekannans höjd 22 cm, längd 25 cm. Sockerskålens bredd 18 cm, gräddsnäckans höjd 11 cm. Silver 813. Totalvikt ca. 1347 g.

Åldersrelaterat slitage. Smärre repor. Gravyr.

Utropspris
600 EUR