Vico Magistretti

(Italien, 1920-2006)
Vico Magistretti
(Italien, 1920-2006)

Vico Magistretti, fåtöljer, ett par, "Sinbad" tillverkare Cassina, formgiven 1981.

Stomme i svartlackerat trä. Stoppad sits och rygg klädd med textil. Löstagbar klädsel. Bär tillverkarens etikett. Höjd 103 cm, bredd 103 cm, sitthöjd 40 cm.

Slitage. Smärre skador. Fläckar.

Utropspris
250 EUR