Arne Jones E1299

Dräktsmycken 5 dlr, bland annat Peter Magnus Wallengren Ystad 1845

Delvis av silver, utsmykning i form av filigranarbete och fasetterat glas, skärp av Peter Magnus Wallengren Ystad 1845 mäter 8x4,3 cm, kedja längd ca 126 cm, brosch av knappar mäter 38x20x20 mm möjligen Nederländsk exportstämpel, broscher ett par med graverad dekor och fasetterat glas mäter 35x30 cm styck, total vikt ca 116,4 gram

Åldersrelaterat slitage. Repor. Nagg. Anlupen.

Utropspris
3 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95