Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Te-och kaffeservis, porslin, 38 delar, "Musselmalet", Rifflet, Royal Copenhagen, Danmark.

Bestående av:
Tekanna, 1/259.
Kaffekanna, 1/47.
12 assietter, 1/180.
12 kaffekoppar med fat,1/80.
6 tekoppar med fat, 1/315 (ett fat med spricka och limning).
2 kuvertaskfat, 1/504.
Sockerskål, 1/244.
Gräddkanna, 1/60.
Skålfat, 1/2195.
Litet fat, 1/2185.

Ett kaffefat medföljer. Smärre slitage. Spricka. Limning.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Sofie Lundberg
Stockholm
Sofie Lundberg
Värderare
+46 (0) 73 918 04 69

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?