SOFFBORD, Stig Lindberg för Gustavsberg och Nordiska Kompaniet.

Emalj och ek. Underrede ritat av David Rosén för NK:s Trivaserie. Skiva med infälld emaljdel signerad Stig L. Geometrisk dekor i olika nyanser av blått. L 124, B 54, H 48.

Slitage, repor. Träet med ytskador.

Utropspris
6 000 SEK