Stomme av metall. Klädsel i läder. Avtagbara sittdynor med tygklädsel och knappar. Bredd 194 cm, sitthöjd 40 cm, totalhöjd ca 72 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Fläckar. Repor. Senare klädsel.