C.G. Hallberg

(Sverige, Grundat 1860)
C.G. Hallberg
(Sverige, Grundat 1860)

C.G. Hallberg, bordslampa, 1930-tal.

Tenn och svärtat trä, höjd inkl lampfäste 36 cm.

Åldersrelaterat slitage. Nagg. Repa. Ej funktionstestad.

Formgivare

C G Hallberg är en svensk silververkstad som som grundades av silversmeden Carl Gustaf Hallberg (1824-1888) år 1860. År 1878 togs firman över av Jean Jahnson. Jeanson kom att utveckla firman framgångsrikt och man expanderade stort. Ferdinand Boberg var en av dem som ritade föremål för Hallbergs vid 1900-talets början, andra formgivare var, för att nämna några Vera Ferngren, Gustaf Jansson, Elis Bergh, Sylvia Stave, Heinz Decker.

Utropspris
4 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13