Kan inte nå servern

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

Carl Malmsten, fåtölj, "Vår fru", AB O.H. Sjögren, Tranås.

Mahogny. Knapphäftad, grön sammetsklädsel, resårsits. Brickmärkt. Sitthöjd 38, höjd 98 cm.

Slitage. Märken. Repor.

Formgivare

Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.

Läs mer
Auktionen avslutas
4 dagar 21 timmar
Aktuellt bud
350
S
E
K
32
E
U
R
34
USD
Utropspris
1 500 SEK
Acceptpriset är uppnått
SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 400 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
2
22 jun 20:21
350 SEK
1
20 jun 11:51
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H113
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?