Matskedar, 6 st, bl.a. Niklas Andersson, Kristianstad 1813.

Svensk (rund) modell. Stämplad vapensköld för adliga ätten Silfversparre nr. 99.
3 skedar, Niklas Andersson, Kristianstad 1813, längd 21 cm.
1 sked, Jonas Yman, Växjö 1791, längd 21 cm.
1 sked, Pehr Zethelius, Stockholm 1793, längd 21 cm.
1 sked, Petter Norlin, Malmö 1797, längd 20,5 cm.
Vikt 424 gram.

Smärre slitage. Fyra delar med gravyr.

Utropspris
3 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?