E. Leitz Wetzlar, mikroskop, omkring år 1900.

Svartlackerad metall och mässing, i fodral av trä. Plackettmärkt. Numrerad 187598. Fodralets mått 37 x 21 x 21 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Ej genomgången. Ställvis slitage. Fodralet med torrsprickor. Nyckel finns.

Proveniens

Gåva till nuvarande ägare från Statens arkeologiska institut vid Karolinska institutet, sent 1950-tal.

Utropspris
2 500 SEK