Fanerat med bland annat alm. Tudelat. Överdel med pardörrar, bakomliggande hyll- samt lådinredning. Nederdel med nedfällbar skrivklaff, bakomliggande lådinredning. Nedtill fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd ca 107 cm, djup 61 cm, höjd totalt 208 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Torrsprickor. Lösa listdelar medföljer.