Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sverige, 1775-1810)

Spegel, sengustaviansk, omkring 1800

Förgylld och bronserat med lunettformat fält i krönet med parställda karyatider och gueridon mot svart fond, delat glas. Nedtill lös svärtad och bronserat avslut. Höjd totalt 170 cm, utan det lösa avslutet höjd 153 cm. Bredd 82 cm.

Åldersrelaterat slitage, torrsprickor. Smärre färgbortfall och dekorskador.

Formgivare

Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.

Utropspris
3 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?