Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Dessertbestick, 31 delar, silver, Carl Gideon Renander, Stockholm, 1700-tal och C.F. Björnstedt, 1800-tal.

Modell med dubbel räffla, 15 knivar, 16 gafflar. Knivarna stämplade 1791-92 (en stämplad C.F. Björnstedt 1831), stålblad (några stämplade Wedevåg). Gafflarna stämplade 1791-95 (tre stämplade C.F. Björnstedt 1831). Knivarnas längd 19 cm. Gafflarnas längd 18 cm. Total vikt 1086 gram.

Slitage. Skaften med bucklor och skador.

Utropspris
10 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13