Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Matservis, porslin, 57 delar, "blå Blomst", Royal Copenhagen, Danmark.

Bestående av:
15 tallrikar, 10/8097 (en med nagg).
2 djupa tallrikar, 10/1616.
2 djupa tallrikar, 10/8107.
12 assietter, 10/8092 (en med nagg).
Assiett, 10/1625.
Uppläggningsfat, 10/8016 (oglaserad undersida).
Skål, 10/8060.
Såsbåt, 10/8159.
Plunta med propp, 45/4013 (andrasortering).
Skål, 1071679.
Gräddkanna, 10/1537.
Mjölkkanna, 10/8026.
5 crèmekoppar med lock och fat, 10/1542.
6 kaffekoppar med fat, 10/1549 (alla koppar och fat är andrasortering)
7 kaffekoppar med fat, 10/1546.

Visst bruksslitage. Andrasortering. Nagg. Sockerskål utan lock medföljer, 10/1680. Kanna med lock märkt med Wien-liknande märke medföljer, naggad.

Formgivare

Utropspris
7 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?