Atelier Fauni, Muminfigur, "Hemulen" Ateljée Fauni, 1950/60-tal.
Märkt "Hemuli, Atelier Fauni Finland". Höjd ca. 15 cm.
En hand är lös. Åldersrelaterat slitage.