Spegel, Empire, 1800-talets första hälft.

Förgylld och bronserad, delvis bemålad. Kvicksilveroflierat glas flankerat av två kolonetter. Lunettformat krön med dekoration av lyra samt lagerkvistar. Bredd 58, höjd 135 cm.

Något slitage. Krackelyr. Torrsprickor. Krönet lagat.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?