Sabel/shaska, infanteri m/1881, Ryssland.

St Annas sabel för tapperhet. Med kavalleriets port d’epee. Läderbeklädd balja i trä. Tillverkare Aleksandr Tchelpanov, St Peterburg. Längd 93 cm, klingan 79,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Gravyr. Skador. Torrsprickor. Senare doppsko på baljan. En bärring saknas.

Utropspris
1 700 EUR

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor