Ljusstakar, ett par samt skål, bl.a. GAB, Stockholm 1933.

Balusterformade ljusstakar med dekor av godronner och flikiga blad. Kvadratisk fot med volutformade tassar. Stämplade Thorvald Marthinsen Sølvvarefabrik, Norge och med svenska importstämplar. Höjd 18 cm. Rund skål på godronnerad fot, GAB, Stockholm 1933. Diameter 18, höjd 11 cm. Total vikt 1540 gram.

Ljusstakar med fyllda fötter. Den ena läcker. Skålen graverad. Smärre slitage.

Utropspris
2 500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38