Matservis, 60 delar, "Hermes", fajans, Arabia, 1940-1945.

12 flata tallrikar, diameter 23,5
12 djupa tallrikar, 23,5 cm
12 förrättstallrikar, 20 cm
12 assietter, 17,5 cm
Två karotter med lock, diameter inkl hänklar 25-27 cm
Såskannor, ett par, längd 21,5 cm
Fyra ovala skålar, längd 21-29,5 cm
Tre ovala serveringsfat, längd 28-39,5 cm
Ett runt serveringsfat, diameter 34,5 cm

Åldersrelaterat slitage. Ställvis slitage på dekoren.
En assiett med nagg, en karott med kantnagg på undersidan (gamla lagningar), en oval skål med spricka.

Utropspris
200 EUR