Meissen

(Tyskland, 1710-)
Meissen
(Tyskland, 1710-)

Meissen, skrivställ, 4 delar, porslin, Tyskland, omkring 1900.

Handmålad dekor av drake i grönt. Bricka 40 x 27 cm. läskpappersvagga 16 cm. Två bläckställ 7 x 7 cm.

Helhetsintrycket är gott. Ej förstasortering. Läskpappersvaggan med nagg på ena hörnet.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Utropspris
2 500 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?