Charles Roka

(Ungern/Norge, 1912-1999)
Charles Roka
(Ungern/Norge, 1912-1999)

Charles Roka, Modellstudie.

Signerad Roka. Duk 79,5 x 65,5 cm.

Ställvis krackelerad. Färgbortfall.

Konstnär

Charles Roka var en ungersk bildkonstnär. Han studerade vid Konstakademien i Budapest och reste därefter i Europa. Från 1937 var han bosatt i Norge. Hans konst kallas ibland kitsch och Roka hade svårt att bli accepterad av konstvärlden. Han rönte dock stort erkännande hos publiken hos vilken hans konst var mycket populär. Roka är speciellt känd för sina porträtt föreställande Romska kvinnor.

Utropspris
4 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?