Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Avståndsmätare med tillbehör, M/1938. Använd vid det Rörliga Kustartilleriet, nr 58866, Sverige.

Av lackerad metall och detaljer av läder. Optiken av Carl Zeiss. Både instrument och fodral med cylindrisk form. Instrumentets längd ca 83 cm (den totala längden med fodral 85 cm). Vid fodralet ett fack av där två filter, borste och sämskskinn finns i en påse.

Dessa användes inom det rörliga kustartilleriet. Vid mätning bar den som mätte instrumentet vilandes på axlarna. Instrumentet har en fast avståndsskala mot vilken mätaren bestämmer avståndet. Auktionspostens mätare är ämnad att mäta avstånd mellan 200-10 000 meter. Enligt plakett har avståndsinstrumentet bas 0,70 m och förstoring 11 x.

Ej fullständigt genomgången. Ej funktionstestad. Åldersrelaterat slitage och smärre skador på bl a gummi.

Utropspris
5 000 SEK