Fat, 2 st, toiletteask och glasögonfodral, silver och slipat glas, Stockholm och Åbo 1908-1950.

Fat på fyra kulfötter och kvadaratisk form med rundade hörn. 20 x 20 cm, höjd 2 cm, C.G. Hallberg, 1908.
Rektangulärt fat, 17,5x10 cm, GAB, Stockholm 1963.
Toiletteskrin i slipat glas, stjärnslipad botten, med silverlock, längd 21 cm, höjd 5 cm, Stockholm 1920, otydlig mästarstämpel.
Glasögonfodral med mörkblå sammetsfoder, 15 cm, Auran Kultaseppä, Åbo 1950.
Vikt 713 g exkl. glas.

Locket och glasögonfodralet med gravering. Åldersrelaterat slitage med ytliga repor.

Utropspris
350 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?