Skrivskåp, 1700-tal.

Skrivskåp, 1700-tal.

Ek med inläggningar av lövträ och svärtat trä. Välvt krön. Överdel med hyllor bakom pardörrar. Fällbar skrivklaff med låd- och fackinredning. Underdelen med fyra lådor. Bredd 110, djup 52, höjd 200 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Fanerskador och delar av lister saknas. Lagningar. Torrsprickor. Renoverat och kompletterat med bl.a. senare lås och beslag.

Utropspris
4 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?