Hermès

(Frankrike, 1837-)
Hermès
(Frankrike, 1837-)

Hermès Clipper, armbandsur, 24 mm.

Stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, diamanter, viklås. Med box och cert, september 2006.
Boett ref.nr CL4.230
Serienr 2239063
Caliber ETA 955.112
Armbandets nr 3796/2, P1111.

Åldersrelaterat slitage. Urverket fungerar vid katalogiseringstidpunkten, Bukowskis garanterar inte att urverket kommer att fungera i framtiden. Observera att urverket inte har testats för tidsprecision och kan behöva servas på köparens bekostnad. Klockorna har öppnats för att undersöka urverket, därför ges inga garantier för att klockorna är vattenresistenta. Potentiella köpare bör inspektera varje klocka för att försäkra sig om dess skick. För mer information, vänligen läs våra Köpvillkor.

Formgivare

Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.

Utropspris
800 EUR
Iris Bäckman
Iris Bäckman
+358 50 525 1219

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?