Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Servisdelar, 34 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, Danmark.

Blomsterdekor i underglasyrblått. Merparten med guldkant.
13 assietter, modellnummer 10/1625, diameter 17 cm.
1 gräddkanna, modellnummer 10/1537, höjd 8 cm.
1 askfat, modellnummer 10/1505, diameter 7 cm.
1 sockerskål med lock, modellnummer 10/1552, bredd 12 cm.
1 skål, modellnummer 10/8501A, diameter 10,5 cm.
1 skål, modellnummer 10/1532, diameter 17 cm.
2 tallrikar, modellnummer 10/1621, diameter 25 cm (andrasortering).
1 kakfat, modellnummer 10/1528, diameter 21 cm.
13 kaffekoppar med fat, modellnummer 10/1549, kopparnas höjd 6, fatens diameter 13 cm.

Kakfat i två delar. Två delar andrasortering. Assietter med ett par små nagg. Smärre ytslitage.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?